Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Protetika

Protetika – zubní náhrady

Zubní korunky se používají k posílení a obnově zubů, aby byly plně funkční a měly estetický vzhled. Korunky se vyrábějí na míru v zubních laboratořích podle přesných otisků předem připravených zubů. Korunky v podstatě chrání zuby a drží je pohromadě.

V dnešní době se korunky vyrábějí převážně z keramiky, která je navařena na kov (takzvaná metalokeramická korunka) nebo čisté keramiky. Existují také korunky z akrylátové pryskyřice a korunky celokovové. Základním požadavkem na materiál je, že musí dobře odolat tlaku, který vzniká při žvýkání.

Korunky se často používají v estetické stomatologii k léčbě zubů, které jsou špatně tvarované, silně zničené zubním kazem, úrazem, uštípnutím nebo mají nevyhovující barvu. Používají se také ve spojení s implantátem, kdy zcela nahrazují chybějící zub.

Zubní můstek se používá k nahrazení jednoho nebo více chybějících zubů. Chybějící zub je nataven mezi dvě porcelánové korunky, které jsou fixovány na zuby po obou stranách okolo chybějícího zubu. Tím chybějící zub nahradí.

Keramické korunky a můstky pomáhají odstranit nebo zmírnit některé problémy a tím zlepšit mluvení a žvýkání. Spolu s dobrou ústní hygienou a pravidelnými preventivními kontrolami mohou vydržet mnoho let.